Zapraszamy na Festiwale Porozumienia w roku 2022

 

 „Świat pod Kyczerą” znów na żywo !!!

Zniesienie ograniczeń spowodowanych COVID19, pozwala na powrót do organizacji w tradycyjnej formie dużych wydarzeń kulturalnych. Należy do nich Międzynarodowy Festiwal Folklorystycznych „Świat pod Kyczerą”, który w bieżącym roku odbędzie się już po raz dwudziesty piąty. Jubileuszowa edycja zapowiada się wręcz sensacyjnie. Udział w organizowanym przez legnickich Łemków z Zespołu „Kyczera” festiwalu, potwierdziły między innymi zespoły z Meksyku, Serbii, Chile, Nepalu, Turcji, Ukrainy, Burundi i Panamy.  Dwa ostatnie kraje zaprezentują się festiwalowej publiczności po raz pierwszy. Festiwal rozpocznie się 1 lipca i potrwa dziesięć dni, odwiedzając kilkanaście miejscowości na Dolnym Śląsku i w Ziemi Lubuskiej. Gospodarzami dużych koncertów galowych, poprzedzonych barwnymi korowodami i animacjami ulicznymi, będą: gmina Rudna (1 lipca), Polkowice i Szprotawa (2 lipca), Lisiec w gminie Lubin (3 lipca), Wołów (5 lipca), Wrocław (6 lipca), Polanica-Zdrój (7 lipca), Skwierzyna  i Bytom Odrzański (8 lipca) i Zamienice w gminie Chojnów (9 lipca). Finał całego wydarzenia, po raz pierwszy, zaplanowano w Legnickim Polu (10 lipca). Wcześniej, w dniu 4 lipca, odbędzie się jubileuszowa gala na legnickim Rynku. Podczas tego koncertu, nastąpi wręczenie organizatorom „Świata pod Kyczerą” certyfikatu FIDAF - Federation of International Dance Festivals, federacji zrzeszającej najbardziej prestiżowe festiwale folklorystyczne w świecie. Przy tej okazji należy wspomnieć, że już wcześniej legnicki festiwal został przyjęty w poczet IOV - International Organization of Folk Art. Koncerty i animacje z udziałem poszczególnych zespołów zaplanowano także w domach pomocy społecznej, noclegowni, stołówce charytatywnej, domach dziecka oraz na oddziałach szpitalnych. Dopełnieniem występów, będą warsztaty artystyczne, prezentacje rzemiosła ludowego i kulinariów, kiermasze wydawnictw poświęconych historii i kulturze Łemków. Głównymi partnerami stowarzyszenia "Kyczera" są: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego, Gmina Legnickie Pole, Centrum Kultury Gminy Rudna, Centrum Kultury w Polkowicach, Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju, Gmina Chojnów, Gmina Lubin, Urząd Miejski we Wrocławiu, Szprotawski Dom Kultury, Wołowski  Dom Kultury, Skwierzyński Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bytomiu Odrzańskim,  Stowarzyszenie Mniejszości Łemkowskiej „Lem razom” w Murzynowie. Organizację festiwalu wsparły finansowo: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Gmina Legnica. „Świat pod Kyczerą” jest członkiem Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej. Szczegóły festiwalu już wkrótce na stronach www. kyczera.eu, lck.art.pl, Facebook i YouTube: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”, Facebook: Folklor w LCK. 

 Zespoły, które zgłosiły swój udział w 25. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Świat pod Kyczerą":

 1. Ballet Folklorico de Pucon BAFPU - Pucon - Chile
 2. "Abrasevic" - Kralievo - Serbia
 3. Agrupacion Folklorica Encantos de mi Panama - Panama Oeste - Panama
 4. Akayazwe Troupe - Bujumbura - Burundi
 5. "Druzhba" i "Vesnyanka" - Równe - Ukraina
 6. Everest Nepal Cultural Group - Kathmandu - Nepal
 7. Tourism Folklore Research Centre TUFAK - Ankara - Turcja
 8. Ballet Foklorico Aztlan de Mexico - Cuautitlan Izcali Edo de Mexico - Meksyk 
 9. Soleil d'or d'Algierie - Sidi Bel Abbes - Algieria
 10. Juventud Portena - Buenaventura - Kolumbia
 11. Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – Legnica - Polska
 12. Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” – Legnica - Polska
 13. Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok” – Wrocław – Polska
 14. Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” – Gorzów Wielkopolski - Polska

 Z poważaniem - Jerzy Starzyński - Dyrektor XXV MFF "Świat pod Kyczerą"

Zapowiedź naszego festiwalu:

https://www.youtube.com/watch?v=zaEcWGXaFeY

 

41 Pyrzyckie Spotkanie z Folklorem

 1. edycja MF PSzF – „Wspólnie RAZ jeszcze” w dniach 1- 3.07.2022 w Pyrzycach będzie odwołaniem do początków powstawania festiwalu, przy zachowaniu jego najcenniejszych  elementów.  Program został bardzo zróżnicowany, a oprócz stałych elementów tj. chociażby słynny, najdłuższy Nocny Korowód z Pochodniami, Jarmark Tradycji, Nocne Uderzenie Folkoru, Folk Fashion, występy zespołów z Polski i z zagranicy na głównej scenie festiwalowej przy Pyrzyckich Murach Obronnych, Atelier Sztuki na Ludowo, Leśnego Zakątka, Folklorowego Radia, Folkorowej Strefy Relaksu, wystaw, spotkań, , czy koncertów satelitarnych w województwie,  w 2022r. dodatkowo zaplanowano:

 Biuro Festiwalowe/ Festival Office

 Pyrzycki Dom Kultury

Pl. Wolności 3, 74-200 Pyrzyce  Poland     tel: 00 48 91 570 19 95    

www.pdk.pyrzyce.net

Dyrektor Festiwalu/ Dyrektor PDK

Director of Festival/ Director of PDK  - Rafał Roguszka   tel: 00 48 91 570 19 95

Koordynator Festiwalu/ CO Festival -  Marzena Cielek  tel: 00 48 91 570 19 95

mail: folkfestivalpyrzyce@gmail.com

 

XXV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne NAD INĄ

XXV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne NAD INĄ w Goleniowie, odbędą się w dniach 22-28 czerwca 2022r. z udziałem grup folklorystycznych z Czech, Łotwy, Niemiec i Polski. W roli gospodarza występuje ZPiT INA. Spotkania nie mają charakteru konkursu, są edukacyjną przygodą z kulturami zaproszonych państw, w której biorą udział szkoły, organizacje pozarządowe, sołectwa, instytucje samorządowe, wolontariusze i po prostu mieszkańcy. Ważny jest element integracji między uczestnikami, stąd większość działań festiwalowych jest realizowana wspólnie przez wszystkich uczestników. Do najistotniejszych wydarzeń należą: lekcje folkloru i koncerty w szkołach podstawowych, spotkanie z władzami gminy, Wiejska Olimpiada, warsztaty taneczne, koncerty w sołectwach: Miękowie, Mostach, Żółwiej Błoci, Borzysławcu, Krępsku i Rurzycy, msza św. w kościele pw. Św. Katarzyny oraz Goleniowskie Przytupy - piknik rodzinny na zakolu rzeki INA.

W ramach pikniku organizatorzy przygotowali bogatą ofertę animacyjną m.in. w ramach Strefy Dobrej Zabawy będzie można spróbować wydoić krowę, poszatkować kapustę, wyrobić masło, prać w balii, utkać tkaninę na warsztacie tkackim, wypleść sobie wianek, zrobić sobie zdjęcie w Folkowej Foto budce, wykonać sobie bransoletkę z koralików i poznać tajniki ziół. W trakcie imprezy będzie można zapoznać się także z ideą geocachingu i wziąć udział w grze miejskiej.

Wiecej na:

www.ina-folk.pl

         

 • Formularz logowania